Mis on tigureduktor ja kuidas see töötab?
Tigureduktor on reduktor, mille sisendvõll ja väljundvõll on üksteise suhtes 90 kraadise nurga alla. See on väga kompaktne lahendus, mis võimaldab ühe astmega suuri ülekandesuhteid – sageli kuni 100:1, kuid esineb ka variatsioone kuni 3:1. Tigureduktor koosneb suuremast hammasrattast ehk tigurattast, mida käitab tiguvõll. Tiguülekannete mudelitähised põhinevad tavaliselt telgede vahekaugusel, mis võib olla nii väike kui mõni millimeeter ja kuni sisuliselt lõpmatuseni. Mekanex pakub tiguülekandeid alates võllide tsentrite vahega 11 mm kuni 315 mm.
Mis on isepidurduvad tigureduktorid ja millal neid kasutada?
Suurema ülekandearvu korral võivad tiguülekanded muutuda isepidurduvateks (ing.k. ”selflocking”), mis tähendab, et reduktori väljundvõll ei pöördu tagasi isegi siis, kui väljundvõllile avaldatakse suur koormus. See on tingitud tiguülekande kaldenurgast – kui nurk on alla 2 kraadi, kipub ülekanne isepidurduvaks muutuma. Tavaliselt toimub see ülekande arvu puhul üle 60:1, kuid isepidurdumise määrab siiski pigem ülekandes olev kaldenurk kui täpne ülekandesuhe. Rakendustes, kus on oluline, et liigutatav mass püsiks paigal, näiteks rippuvate koormuste puhul, võib isepidurduvus olla tigureduktori valikul määrav.
Kuidas mõjutab hõõrdumine tigureduktorite kasutegurit ja mürataset?
Tigureduktoreid iseloomustab libisemine tiguvõlli ja tiguratta vahel, mis tähendab metall-metall kontakti. Hõõrdumise vähendamiseks on tiguratas tavaliselt valmistatud pronksisulamist. Libisev liikumine toob kaasa selle, et tiguülekanded on väiksema efektiivsusega võrreldes näiteks hammasülekannetega või planetaarülekannetega. Kasutegur varieerub tavaliselt 40% ja 85% vahel, kuid mõnel juhul on kasutegur suuremgi kui 90%. Kaod hõõrdumisel muudetakse soojuseks, mis tähendab, et tigureduktorite töötemperatuur võib tõusta kuni 80-90 kraadi C. Jahutuse parandamiseks on paljudel tigureduktoritel jahutusribid. Tigureduktori libisemisest tulenevaks eeliseks on ka madal müratase, mis muudab need eriti kasulikuks rakendustes, kus müratase on kriitiline, nagu näiteks teatrilavade seadmed.
Milliseid tigureduktoreid on olemas?
Mekanex pakub laia valikut tigureduktoreid, sealhulgas mitme astmelisi tigureduktoreid. Sealhulgas näiteks kombinatsioonid hammasreduktoritega, mida nimetatakse hammas-tigureduktoriteks, ja kombinatsioonid teiste tigureduktoritega, nn topelt tigureduktorid. Nende lahendustega on võimalik saavutada kompaktsus väga suurte ülekandesuhete korral.
Tigureduktorid on saadaval erinevates täpsusklassides. Mekanex pakub nii lihtsamaid tigureduktoreid ülekannete jaoks, mille lõtkud on 30-40 kaareminutit, kui ka ülitäpseid tigureduktoreid, mille lõtkud on vähendatud kuni 5-7 kaareminutini. Neid kasutatakse sageli reverseeritavates ajamites, kus suure täpsusega positsioneerimine on oluline. Oluline on märkida, et lõtku mõjutab ka reduktori töötemperatuur.
Millisest materjalist on tigureduktorite korpused ja millised on parameetrid?
Mekanexi pakutavate tigureduktorite korpuste materjalid on alumiinium, teras, malm ja roostevaba teras. Reduktorid algavad pöördemomentidest alla 1 Nm kuni 27 650 Nm ja mootoritele võimsusega kuni 55 kW. Võllide suurused on vahemikus 6 mm kuni 120 mm. Lisaks saavad mitmed meie tarnijad kohandada tigureduktoreid vastavalt teie vajadustele.
Tere tulemast võtma ühendust meie asjatundlike tooteekspertidega, et leida abi teie vajadustele vastava õige tigureduktori leidmisel!